[vc_row height=”small”][vc_column width=”1/6″][us_separator type=”invisible”][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

Fiber för er i Grödinge

[/vc_column_text][vc_column_text]

I samband med kommande Projekt VA – Grödinge kommer vi att samförlägga fiber, först till hushåll i Kagghamra och sedan till hushåll i Sibble. Att vi samförlägger fiber med VA är mera kostnadseffektivt än att olika ledningsägare förlägger var för sig.

Projekt VA – Grödinge beräknas vara färdigt hösten 2019. Även om VA blir klara med sin installation till er tidigare kommer fibern först 2019. Anledningen till detta är att vi även kommer att samförlägga ut vår matningskabel till området från Vårsta ned till Sibble och Kagghamra.

Hela vårt nät är markförlagt vilket ger högsta driftstabilitet och säkerhet i nätet, våra tjänsteleverantörer har dessutom låga priser på tjänsterna i nätet då de konkurrerar om dig som kund. Mera information om vårt nät hittar du i den bifogade informationsbroschyren och i bladet med vanliga frågor och svar.

Mer information om hur ni beställer och ansluter er till Stadsnätet kommer via post när vi närmar oss installation.

 [/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][us_separator type=”invisible”][/vc_column][/vc_row]

Stäng meny